Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnsiyatifi

Vicdani Ret İnisiyatifi Kıbrıs’ta ve dünyanın neresinde olursa olsun tamamen bir insanlık ayıbı olan savaşa ve savaş hazırlıklarına karşı örgütlenmeyi büyütmek, savaşın insan kaynaklarını yok etmek, insanların öldürülmediği bir dünya özlemiyle 2008 yılında oluşmuştur.

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi şiddeti sorunları çözmek için asla bir yöntem olarak benimsemez, cinsiyet ayrımcılığının karşısında durur, her bir insanı kendi kişiliği ile bir birey olarak kabul eder. Anti-militarist bir mücadelenin gerekliliğini savunur, zorunlu askerliği retteder ve enternasyonal dayanışmanın bilinciyle hareket eder. Militarizmin yaşamın her alanında yarattığı etkileri barışın, demokratikleşmenin ve sivilleşmenin önünde büyük bir engel olarak görür. Birey ne kadar özgürse toplumun da o kadar demokratik olacağını savunur.

İnsiyatif, Vicdani Ret hakkının Kıbrıs’ta tanıtılması ve bu konuda toplumda var olan bilinçsizliğin giderilmesi için çeşitli etkinlikler ve eylemler düzenler. Tüm bunları yaparken erkek eğemen anlayışın karşısında durur. Topluma dayatılan cinsiyet rollerini retteder ve silahla çözümü benimseyen tüm bireylere “çözümsüzlüğün değil, barışın nöbetini tutalım” çağrısını yapar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*